Entertaiment

Broadcast Awards 2022, Who Are The Broadcast Awards 2022? Check Shortlisted Candidates, Host, And Winners Here


Broadcast Awards 2022

The Broadcast Awards are the most eagerly awaited event on the television industry calendar, honoring the best of British programming and channels. The awards broadcast awards 2022 is helded at the JW Marriott Grovesnor House Hotel in London on the evening of February 10, 2022.

Broadcast Awards shortlist 2022

Best Children’s Programme

  • Almost Never

  • Salt beef TV for BBC

  • Dodo

  • Wildseed Studios, Ingenious Media, Telegael & Toonz for Sky Kids

  • My Life: Picture Perfect

  • Big Deal Films for CBBC

  • My Life: I’m Leading the Dance

  • The Format Factory for BBC

  • Planet Defenders

  • BBC Studios Natural History Unit for BBC

  • The Rubbish World of Dave Spud

  • The Illuminated Film Company for CITV

Best Comedy Programme

Best Daytime Programme

  • Drawers Off

  • MultiStory Media for Channel 4

  • Good Morning Britain

  • ITV Studios Daytime for ITV

  • Moving On

  • LA Productions for BBC

  • Murder, Mystery and My Family

  • Chalkboard TV for BBC

  • Steph’s Packed Lunch

  • Can/Expectation for Channel 4

  • The Great House Giveaway

  • Channel TV for Channel 4

Best Documentary Programme

  • 2020: The Story of Us

  • Docsville Studios & Expanded Media for ITV

  • Black Power: A British Story of Resistance 

  • Rogan Productions, Lammas Park & Turbine Studios for BBC

  • Damilola: The Boy Next Door

  • Acme Films for Channel 4

  • Finding Jack Charlton

  • Noah Media Group for BBC

  • Kate Garraway: Finding Derek

  • Flicker Productions for ITV

  • Roman Kemp: Our Silent Emergency

  • Twofour for BBC

Best Documentary Series

  • 24 Hours in Police Custody (Black Widow)

  • The Garden Productions for Channel 4

  • 9/11: One Day in America

  • 72 Films for Nat Geo

  • Football’s Darkest Secret

  • Insight TWI, Passion Pictures, and VeryMuchSo in association with Ventureland for BBC

  • Liverpool Narcos

  • Blast! Films for Sky Documentaries

  • The Detectives: Fighting Organised Crime

  • Minnow Films & The Open University for BBC

  • Uprising

  • Rogan Productions, Lammas Park & Turbine Studios for BBC

Best Drama Series or Serial

  • It’s a Sin

  • Red Production Company, a StudioCanal Company & HBO Max in association with All3Media International for Channel 4

  • Manhunt: The Night Stalker

  • Buffalo Pictures for ITV

  • Small Axe

  • Turbine Studios & Lammas Park for BBC

  • Stephen

  • HTM Television for ITV

  • The Serpent

  • Mammoth Screen for BBC

  • Time

Bbc Studios For Bbc

  • Best Entertainment Programme

  • Sponsored by BBC Studioworks

  • Don’t Hate The Playaz

  • Monkey Kingdom for ITV2

  • I’m A Celebrity…Get Me Out of Here!

  • Lifted Entertainment for ITV

  • Strictly Come Dancing

  • BBC Studios for BBC

  • The Masked Singer

  • Bandicoot Scotland for ITV & STV

  • The Ranganation

  • Zeppotron for BBC

  • Too Hot To Handle

  • Thames and Talkback for Netflix

Best Lockdown Programme Help

  • The Forge for Channel 4

  • I’m A Celebrity Get Me Out of Here!

  • Lifted Entertainment for ITV

  • Kate Garraway: Finding Derek

  • Flicker Productions for ITV

  • Pandemic 2020

  • KEO Films for BBC

  • Staged

  • GCB Films/Infinity Hill for BBC

  • Surviving Covid

  • Sandpaper Films for Channel 4

Best Multichannel Programme

  • Big Zuu’s Big Eats

  • Boom for Dave

  • Defending Digga D

  • Lambent Productions for BBC

  • Jerk

  • Roughcut TV/ Primal Media for BBC

  • Meet The Khans: Big In Bolton

  • Chatterbox for BBC

  • Roman Kemp: Our Silent Emergency

  • Twofour for BBC

  • The Rap Game UK

  • Naked (a Fremantle label) for BBC

Best Music Programme

A Day in the Live

  • Electric Robin & Fly on the Wall for YouTube Originals

  • Charles Hazlewood: Beethoven & Me

  • Factory 42 for Sky Arts

  • Michael Kiwanuka & Laura Marling: 6 Music Festival 2021

  • BBC for BBC

  • Sam Smith: Love Goes – Live at Abbey Road Studios

  • SiFi Productions & Mercury Studios for Netflix

  • The Live Revival

  • CC-Lab for Sky Arts

  • Tonight With Target

  • Naked (a Fremantle label), New Wave & 10Eden for BBC

  • Best News/Current Affairs Programme

  • 54 Days: China and the Pandemic

  • BBC & This World for BBC

  • Hunting the People Smugglers (Exposure)

  • David Modell Productions for ITV

  • Muslim in Trump’s America (Exposure)

  • Fuuse Films for ITV

  • Storming the Capital

  • ITV News & ITN for ITV

  • The Black Maternity Scandal

  • Proper Content for Channel 4

  • Undercover in the Schools that Chain Boys

  • BBC News Arabic Documentaries for BBC

Best Original Programme

  • CripTales

  • BBC Studios for BBC

  • In The Footsteps Of Killers

  • Alaska TV for Channel 4

  • Krept & Konan: We Are England

  • Acme Films in association with COPA90 and Ten Toes Media for BBC

  • Marina Abramović Takes Over TV

  • Northern Town for Sky Arts

  • The Great House Giveaway

  • Channel TV for Channel 4

  • Together

  • Shoebox Films/Sonia Friedman Productions for BBC

  • Celebrity SAS: Who Dares Wins

  • Minnow Films for Channel 4

  • Clarkson’s Farm

  • The expectation for Amazon Prime Video

  • Joe Lycett’s Got Your Back

  • Rumpus Media for Channel 4

  • Long Lost Family: Born Without Trace

  • Wall to Wall for ITV

  • The Rap Game UK

  • Naked (a Fremantle label) for BBC

  • The Surrogates

  • Sundog Pictures for BBC

  • Best Post Production House

  • Envy

  • Fifty Fifty

  • Films at 59

  • Halo Post Production

  • Splice

  • The Edit

Best Pre-School Programme

  • Go Green with the Grimwades

  • Doc Hearts for Channel 5 Milkshake!

  • Milo

  • Fourth Wall for Milkshake, Channel 5

  • Numberblocks

  • Alphablocks for BBC & CBeebies

  • Odo

  • Sixteen South and Letko for Channel 5 Milkshake!

  • Pip & Posy

  • Magic Light Pictures for Channel 5 Milkshake! and Sky Kids

  • World According to Grandpa

  • Saffron Cherry Productions for Channel 5 Milkshake!

Best Single Drama

  • Boys

  • SLNda for Sky Arts

  • Danny Boy

  • Expectation for BBC

  • Help

  • The Forge for Channel 4

  • I Am Victoria

  • Me and You Productions for Channel 4

  • Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse

  • Hartswood Films for Sky One

  • Romeo & Juliet

  • National Theatre in association with Sabel Productions/Cuba Pictures for Sky Arts

Best Soap/Continuing Drama Casualty

  • BBC Studios for BBCCoronation Street

  • ITV Studios for ITV

  • EastEndersBBC Studios for BBC

  • Emmerdale

  • ITV Studios for ITV

  • Holby CityBBC Studios for BBC

  • Hollyoaks

  • Lime Pictures for E4/Channel 4 

Best Specialist Factual Programme

  • 911: Inside the President’s War Room

  • Wish/Art Films for BBC

  • Hair Power: Me and My Afro

  • Pulse Films for Channel 4

  • Horizon Special: The Vaccine

  • Wingspan Productions for BBC

  • Inside Chernobyl with Ben Fogle

  • Remarkable Television for Channel 5

  • Silenced: The Hidden Story of Disabled Britain

  • Blast! Films for BBC

  • The Surgeon’s Cut

  • BBC Studios for Netflix

Best Sports Programme

  • ITV Racing: 2021 Grand National

  • ITV Sport for ITV

  • Sky Sports European Super League Coverage

  • Sky Sports for Sky Sports Premier League

  • The Hundred

  • Sky Sports for Sky Sports The Hundred

  • The Paralympics

  • Whisper for Channel 4

  • Tokyo 2020 Olympic Games

  • BBC Sport for BBC

  • Uefa Euro 2020

  • ITV Sport for ITV 

  • International Programme Sales

  • Alex Rider

  • Sony Pictures Television for Sony Pictures Television & Eleventh Hour Films

  • Death in Paradise

  • BBC Studios for Red Planet Pictures

  • Inside Chernobyl With Ben Fogle

  • Banijay Rights for Remarkable

  • It’s A Sin

  • All3Media International for RED Production Company & HBO Max in association with All3Media International

  • Planet Defenders

  • Fremantle for BBC Natural History Unit

  • Emerging Indie of the Year

  • Air TV

  • Cardiff Productions

  • Doc Hearts

  • Flicker Productions

  • Licklemor Productions

  • South Shore

Best Independent Production Company

  • 72 Films

  • Bad Wolf

  • Hungry Bear Media

  • Monkey Kingdom

  • Tuesday’s Child

  • World Productions

  • Channel of the Year

  • BBC One

  • BBC Two

  • Channel 4

  • Dave

  • ITV

  • Sky Arts

Broadcast Awards 2022 Winners

Categories Winners
Channel of the Year BBC1
Best independent production company World Productions
Emerging Indie of the Year Flicker Productions
Special Recognition  David Frank
Best post-production house Halo
Best children’s program My Life: I’m Leading The Dance
Best comedy program Alma’s Not Normal
Best daytime program The Great House Giveaway
Best documentary program  Finding Jack Charlton
Best documentary series 9/11: One Day In America
Best drama series or serial  It’s A Sin
Best entertainment program Don’t Hate The Playaz
Best international program sales  Alex Rider
Best lockdown program  Surviving Covid
Best multichannel program Defending Digga D
Best music program Charles Hazlewood: Beethoven & Me
Best news/current affairs program Storming the Capitol
Best original program Krept & Konan: We Are England
Best popular factual program Clarkson’s Farm
Best pre-school program The World According To Grandpa
Best single drama Help
Best soap/continuing drama Casualty
Best special factual program 9/11: Inside the President’s War Room
Best sports program ITV Racing: 2021 Grand National

 Broadcast Awards 2022 Host

Unlike previous years, the 2022 ceremony will be broadcast live and hosted by Emmy-award-winning actor Keegan-Michael Key. Therefore Broadcast Awards 2022 host is kigan.

 

Disclaimer: The above information is for general informational purposes only. All information on the Site is provided in good faith, however we make no representation or warranty of any kind, express or implied, regarding the accuracy, adequacy, validity, reliability, availability or completeness of any information on the Site.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button